Smile
Link til DFK

Søg efter båd

Båd (sejlnummer):


Baad

Sejl nr.Bygget afBygge årPlaketteBygge nr.VægtComment
873Folkebådcentralen & Robert Hansen, Svendborg1983443L 4051940Båden er lyseblå med blanke karme, blåt dæk med hvide stafferinger og hvidt ruftag. Foto fra 2007 i redaktionens digitale arkiv.

Baad navne

ÅrBådnavn
1983Cirkeline

Baad Ejere

ÅrEjerByLand
1983Robert Hansen5700 SvendborgDK
1995Søren Eisenhardt2770 KastrupDK
2005Erik Andersen5672 BrobyDK

Kapsejladser

ÅrKapsejladsnrudaf
0
00
00
1983Hovedsejlads, Aabenraa Sejl Club1945
1983Efterårssejlds, Svendborgklubberne68
1983Lunde-race, Troense Bådlaug312
1983Kredsmesterskab, Svendborg Amatørsejlklub714
1984Lunke-race, Troense Både Laug28
1984Efterårssejlads, Svendborg510
1984Kølbådssejlads, Svendborg410
1984Øhavet Rundt, Troense Både Laug48
1985Hovedkapsejlads, Haderslev Sejl Club1520
1985Fælles efterårssejlads, Svendborg712
1985Tåsinge Rundt, Svendborg Sund Sejlklub57
1985Pinsestævne, Ærøskøbing725
1986Tåsinge Rundt, Svendborg Sund Sejlklub78
1986Guldpokalen, Echernförde2673
1986Lunke-race, Troense Bådlaug116
1986Hovedsejlads, Aabenraa Sejl Club2438
1986Pinsestævne, Ærøskøbing425
1986Øhavet Rundt, TSK19
1986Efterårssejlads-damer, Svendborg (Susanne Fredhom)37
1986Trekantbane-sejlads, Svendborg213
1987Korvet Cup, Svendborg110
1987Ladys Cup, Svendborg (Gitte Jensen)38
1987Lunke-race, Troense Bådlaug115
1987Kieler-ugen1952
1987Tåsinge Rundt, Svendborg Sund Sejlklub17
1987Pinsestævne, Ærøskøbin731
1988Korvet Cup, Svendborgklubberne1010
1988Faxe Cup. Pinsestævne, Ærøskøbing2736
1988Lunke-race, Troense Bådelaug513
1988Kieler-ugen1632
1988DM, Kerteminde Sejlklub4385
1988Lunke-race, Troense Bådlaug813
1988Taasinge Rundt, Svendborg Sund Sejlklub38
1988Øhavet Rundt, TSK412
1988Spar Cup, Svendborg Sund Sejlklub47
1989Lunke-race, Troense722
1990Øhavet Rundt, Thurø Sejlklub1
1990DM, Københavns Amatør Sejlklub2252
1990Skarøtræf36
1990Spar Cup, Svendborg Sund Sejlklub29
1991Lunke-race, Troense Bådlaug215
1991Fælles efterårssejlads, Svendborg111
1991DM, Rudkøbing Sejlklub1987
1992Lunke-race, Troense Bådlaug617
1992Ladys Cup, Svendborg (Gitte Jensen)13
1992Fælles efterårssejlads, Svendborg611
1992Øhavet Rundt, Svendborg Sund Sejlklub114
1993DM, Skælskør Amatør Sejlkljub6776
1993Lokal Regatta, Svendborg Sund Sejlklub47
1993Lunke-race, Troense Bådlaug38
1994Lunke-race, Troense Bådlaug113
1995Gordons Gin Cup, Vedbæk Sejlklub1
1995Bjerregaard & Co. Cup, Kastrup Sejlklub1430
1996Kastrup Cup, Kastrup Sejlklub214
1996Carlsen Trim Cup, Vedbæk126
1996Jameson Whiskey Cup, Vedbæk Sejlklub213
1996Efterårssejlads, Københavns Amaør Sejlklub29
1996Guldpokalen, Rudkøbing Sejlklub450
1996DM, Fåborg Sejlklub2260
1998Kieler-ugen1048
1998Jameson Whiskey Cup, Vedbæk Sejlklub1
1998Forstædernes Bank Cup, Kastrup Sejlklub1314
1998DM, Kerteminde Sejklub1457
1999Øresundspokalen224
1999DM, Egå Sejlklub2242
1999Kieler-ugen2245
2000Kieler-ugen (Tom Carlsen)346
2000DM, Sønderborg Yacht Club (Tom Carlsen)457
2001DM, Sundby Sejlforening (Tom Carlsen)239
2002Kieler-ugen (Tom Carlsen)755
2002DM, Fåborg Sejlklub (Tom Carlsen)260
2003Kieler-ugen (Tom Carlsen)756
2003Guldpokalen, Aabenraa Sejl Club (Tom Carlsen)351
2003Heller`s & Forstædernes Bank Cup, Kastrup Sejlklub (Tom Carlsen)118
2003DM, Middelfart Sejlklub (Tom Carlsen)257
2004DM, Kragenæs Sejlklub (Tom Carlsen)457
2004Kieler-ugen (Tom Carlsen)453
2005DM, Sejlklubben Lynæs (Helmuth Schwarz)2246
2005Guldpokalen, Limhamm, Malmöe Segel Sällskap (Helmuth Schwarz)729
2005Kieler-ugen 8Helmuth Schwarz)1652
2005Sønderjysk Mesterskab, Aabenraa Sejl Club (Helmuth Schwarz)2739
2005Åbent klubmesterskab, Kolding Sejlklub (Helmuth Schwarz)619
2005EDC Cup, Jægerspris Sejlklub (Helmuth Schwarz)1025
2006Kieler-ugen (Helmuth Schwarz)1754
2006Århus Festugecup, Århus Sejlklub (Helmuth Schwarz)516
2006EDC Cup, Jægerspris Sejlklub (Helmuth Schwarz)1022
2006Sønderjysk Open, Aabenraa Sejl Club (Helmuth Schwarz)2433
2006EDC Cup, Jægerspris Sejlklub (Helmuth Schwarz)1022
2006Åbent Svensk Mesterskab, Marstrand ( Helmuth Schwarz)1029
2006DM, Horsens Sejlklub (Helmuth Schwarz)847
2006Guldpokalen, Bogense Sejlklub (Helmuth Schwarz)841
2006Åbent Klubmesterskab, Kolding Sejlklub419
2007Kieler-ugen (Helmuth Schwarz)443
2007DM, Skive Sejlklub (Helmuth schwarz)1036
2007Guldpokalen, Kerteminde Sejlklub (Helmuth Schwarz)1560
2007Århus Festugecup, Århus Sejlklub (Helmuth Schwarz)119
2007Åbent Klubmesterskab, Kolding Sejlklub512
2007EDC Cup, Jægerspris Sejlklub (Helmuth Schwarz)322
2007Nordea Cup, Kolding Sejlklub (Helmuth schwarz)121
2007Sønderjysk Open, Aabenraa Sejl Club (Helmuth Schwarz)424
2008Århus Festuge Cup, Århus Sejlklub (Mogens Vestergaard)1219
2008Nordea Cup, Kolding Sejlklub626
2008Åbent klubmesterskab, Kolding Sejlklub914
2008DM, Assens Sejlklub1243
2008Håndværker Cup, Jægerspris Sejlklub (Helmuth Schwarz)119
2008Sønderjysk Open, Aabenraa Sejl Club (Helmuth Schwarz)627
2008Guldpokalen, Flensburger Segel-Club2566
2009Åbent klubmesterskab, Kolding Sejlklub913
2009Storebæltmesterskabet, Skælskør Amatør Sejlklub1217
2009Guldpokal, Marstrand (Mogens Vestergaard)2349
2009DM, Lynæs Sejlklub (Mogens Vestergaard)837
2009Sønderjydsk Mesterskab Open, Aabenraa Sejl Club (Mogens Vestergaard)725
2009Nordea Cup, Kolding Sejlklub1015
2010Klubmesterskab - aftensejladser, Kerteminde Sejlklub810
2010Åbent Klubmesterskab, Kolding Sejlklub (Mogens Vestergaard)1420
2010Guldpokal, Skælskør Amatør Sejlklub (Mogens Vestergaard)0
2010Cold Tun Up, Skælskør Sejlklub (Mogens Vestergaard)1015
2010DM, Århus Sejlklub & Sejlklubben Bugten (Mogens Vestergaard)1441
2010Nordea Cup, Kolding Sejlklub (Mogens Vestergaard)1018
2011Guldpokal, Travemünde (Mogens Vestergaard)1461
2011DM, Sundby Sejlforening (Mogens Vestergaard)1934
2011Spring Cup, Kolding Sejlklub (M. Vestergaard)1415
2011Håndværker Cup, Jægerspris Sejlklub (M. Vestergaard)1423
2011Åbent Klubmesterskab, Kolding Sejlklub (Søren Nielsen)612
2012DM, Faaborg Sejlklub (Mogens Vestergaard)1945
2012Spring Cup, Kolding Sejlklub1018
2012Speed Cup , Faaborg915
2013Rolling Home, Berlin940
2013Travemünder Woche (Søren Kæstel)1027
2013Storebælts Mesterskabet, Kerteminde (Søren Kæstel)418
2013Århus Festugecup ( Søren Kæstel)115
2013Åbent Klubmeterskab, Kolding Sejlklub ( Per Jørgensen)312
2013Håndværker Cup, Jægerspris1214
2013Speed Cup, Fåborg1313
2013Trudelmaus Pokal, Laboe (Søren Kæstel)934
2013Guldpokalen, Niedorfer ( Søren Kæstel)155
2014Guldpokalen, Kerteminde (Søren Kæstel)452
2014DM, Lynæs (Søren Kæstel)326
2014Speed Cup, Faaborg89
2014Håndværker Cup, Jægerspris (Søren Kæstel)316
2014Glücksburger Pokalregatta (Søren Kæstel)121
2014Trudelmaus Pokal & Landesmeisterschaft (Søren Kæstel)229
2014Århus Festuge Cup (Søren Kæstel)112
2014Åbent Klubmeterskab, Kolding Sejlklub (Søren Kæstel316
2014Storebælts Mesterskab, Kerteminde(Søren Kæstel)115
2015Jysk Mesterskab, Kolding Sejlklub (Søren Kæstel)413
2015Guldpokal, Spandauer Yacht-Club (Søren Kæstel)750
2015Trudelmaus, Laboe (Søren Kæstel)827
2015Håndværker Cup, Jægerspris Sejlklub219
2015Speed Cup, Faaborg Sejlklub (Søren Kæstel)217
2015Storebæltsmesterskab, Kerteminde Sejlklub (Søren Kæstel)114
2015DM, Kolding Sejlklub & Hejlsminde Bådlaug (Søren Kæstel)226
2016Aftensejladser total, Kerteminde Sejlklub814
2016Rolling Home, Berlin (Søren Kæstel)343
2016Århus Festuge Cup / JM (Søren Kæstel)114
2016DM, KDY (Søren Kæstel)327
2016Kieler-Woche (Søren Kæstel)224
2016Trudelmaus Pokal, Laboe (Søren Kæstel)327
2016Håndværker Cup, Jægerspris (Søren Kæstel)916
2016Storebælt Mesterskabet, Kerteminde (Søren Kæstel)126
2016Guldpokalen, Helsingfors ( Søren Kæstel)1065
2017Rolling Home, Berlin (Søren Kæstel)142
2017DM, Århus ( Søren Kæstel)0
2017Storebælt Mesterskabet, Kerteminde (Søren Kæstel)718
2017Guldpokalen, Kerteminde (Søren Kæstel)376
2017Svenske Mesterskab, Halmstad ( Søren Kästel)433
2017Glücksburger Pokalregatta1022
2017Håndværker Cup, Jægerspris Sejlklub (Søren Kæstel)119
2018Fynsk Mesterskab, Kerteminde (Søren Kæstel)113
2018Aarhus Festuge Cup ( Søren Kæstel)114
2018Rolling Home, Berlin (Søren Kæstel)146
2018DM, Flensborg (Søren Kæstel)119
2018IDDM, Flensborg (Søren Kæstel)157
2018Guldpokal, Simrishamn (Søren Kæstel)139
2018Svenske Mesterskab, Simrishamn, (Søren Kæstel)535
2018Trudelmaus, Laboe (Søren Kæstel)425
2018Håndværker Cup, Jægerspris (Søren Kæstel)123
2018Schleipokal ( Søren Kæstel)320
2019Rolling Home, Berlin (Søren Kæstel)145
2019Fynsk Mesterskab, Kerteminde121
2019Guldpokalen, Aarhus (Søren Kæstel)253
2019ECK Days, Eckernförde (Søren Kæstel)329
2019Håndværker Cup, Jægerspris2527
2019Glücksburger Pokalregatta (Søren Kæstel)113
2019DM, Faaborg (Søren Kæstel)833
2020Fynsk Mesterskab, Kerteminde, Søren Kæstel324
2020Klasse Mesterskab, Ærø Sejlforening ( Søren Kæstel)229