Smile
Link til DFK

Søg efter båd

Båd (sejlnummer):


Baad

Sejl nr.Bygget afBygge årPlaketteBygge nr.VægtComment
805Brandt-Møllers Bådebyggeri, Jægerspris19811960Båden har i Tyskland fået nr. GER 800 Bernd Ehler har på et tidspunkt efter 2000 ændret sit efternavn fra Schädlich til Ehler. Foto fra 2019 i redaktionens digitale arkiv. Annonceret til salg i april 2019 på tysk folkebådsklub af Ehler.

Baad navne

ÅrBådnavn
1981Kristina
1990Bly Viol
1991Lott Jücke
2000Charlotte

Baad Ejere

ÅrEjerByLand
1981Henrik Sørensen4000 RoskildeDK
1990Peter Riggelsen6200 AabenraaDK
1991Georg PohlFlensburgD
2000Bernd Ehler SchädlichKielD
2020?TutzingD

Kapsejladser

ÅrKapsejladsnrudaf
1981DM, Kalundborg Sejlklub168
1981Guldpokalen, Kerteminde775
1981Orø Rundt, Holbæk Sejlklub1
1981Forårsstævne, Roskilde Sejlklub1
1981Efterårsstævne, Roskilde Sejlklub1
1981Klubmesterskab, Roskilde Sejlklub1
1982Kiler-ugen163
1982DM, Aabenraa Sejl Club178
1982Guldpokal, Simrishamn225
1983DM, Kastrup Sejlklub364
1983Guldpokalen, Kerteminde Sejlklub185
1985Guldpokalen, Kaløvig Bådlaug573
1985DM, Holbæk Sejlklub268
1986Guldpokalen, Echernförde873
1986DM, Nykøbing Mors1064
1986Tuborg Cup, Kastrup Sejlklub148
1987DM, Kastrup Sejlklub1266
1990Hovedkapsejlads, Aabenraa Sejl Club135
1990Hovedkapsejlads, Haderslev Sejl Club614
1990Frühjahrsregatta, Eckernförde549
1990DM, Københanv Amatør Sejlklub (Theis Palm)1252
1991Guldpokalen, Aabenraa Sejl Club (Henrik Reese)2571
1991DM, Rudkøbing Sejlklub (Henrik Reese)1587
1991Frühjahrswettfahrten, Eckernförde (Henrik Reese)737
1991Hovedkapsejlads, Aabenraa Sejl Club131
2004Flottenmeisterschaft Kiel1236
2004Kieler-ugen3054
2004Trudelmauspokal1034
2005Eck Days935
2005Trudelmauspokal1835
2005Kieler-ugen1752
2005Tysk Mesterskab1049
2006Segelclub Eckernförde1532
2006Trudelmauspokal139
2006Schleipokal427
2006tysk Mesterskab333
2006Kieler-ugen755
2007Schleipokal3838
2007Trucelmaus Pokal1039
2007Travemünder Woche751
2007Flottenmeisterschft Kiel326
2008Kieler ugen952
2008Trudelmaus Pokal1052
2008Eckernförder Frühjahrsregatta1236
2008Gudlpokal2466
2013Guldpokalen, Niedorfer1855
2013Trudelmaus Pokal, Laboe1534
2013Kieler-ugen1229
2014Trudelmaus Pokal & Landesmeisterschaft529
2016Deutsche Meisterschaft, Warnemünde624
2016Rolling Home, Berlin242
2016Kieler-Woche1124
2016Trudelmaus Pokal, Laboe227
2017Trudelmaus, Laboe1722
2017Kieler-ugen615
2017Guldpokalen, Kerteminde2576