Smile
Link til DFK

Søg efter båd

Båd (sejlnummer):


Baad

Sejl nr.Bygget afBygge årPlaketteBygge nr.VægtComment
687Folkebådcentralen & Th. Lind & H.Kold1977L 87Båden er hvid med hvidt glasfiberdæk og træoverbygning lavet af Th. Lind. Selve apteringen blev i sin tid lavet af Henrik Kold. Frank Vikkelsø havde købt et tomt skorg af Folkebådcentralen og skraldet glasfiber overbygningen og hovedskotte af, meningen var, at han selv ville bygge båden færdig, men valgte i 1980 at sælge det til Henrik Kold, der allierede sig med Thorkild Lind, der stod for at lave karme, ruf og hovedskot, herefter kom båden til Kerteminde, hvor Henrik lavede selve apteringen. I Tyskland har båden nummer GER 466 Foto fra 2010 i redaktionens digitale arkiv.

Baad navne

ÅrBådnavn
1977Wood-y
1981Bantam
1996Paula

Baad Ejere

ÅrEjerByLand
1977Frank VikkelsøeMartofteDK
1980Henrik KoldKertemindeDK
1981Peter HahnBerlinD
1996Walther FürthmannKielD

Kapsejladser

ÅrKapsejladsnrudaf
1980Kieler-ugen168
1980Guldpokalen, Kiel168
1981Schlei-Pokal, Schleswig1945
1983Schlei-Pokal, Schleswig1545
1983Guldpokal, Kerteminde Sejlklub2884
1994Schlei-Pokal, Schleswig2738
1995Frühjarsregatta, Eckernförde3442
1995Kieler-ugen2642
1995Åbne Tyske Mesterskaber, Misunde2031
1996Guldpokalen, Rudkøbing2450
1996Pinsestævne, Ærøskøbing3440
1997Guldpokalen, Thisted Sejlklub2549
1998Guldpokalen, Trawemünde1057
1998Kieler-ugen1348
1998Schlei-Pokal, Schleswig534
1999Guldpokalen, Aarø, Haderselv Sejl Club1172
1999Kieler-ugen645
2000Guldpokalen, Eckerndörde1960
2000Kieler-ugen1346
2002Kieler-ugen1855
2003Guldpokalen, Aabenraa Sejl Club1251
2003Kieler-ugen556
2004Bruno Splieth Pokal217
2004Eck Days237
2004Flottenmeisterschaft Kiel136
2004Guldpokalen, Niendorfer Yacht Club864
2004Kieler-ugen754
2004Tysk Mesterskab742
2004Trudelmaus Pokal734
2004Schlei-Pokal, Schleswig243
2005Glücksburger Pokalregatta317
2005Tysk Mesterskab249
2005Kieler-ugen552
2005Schlei-Pokal, Schleswig143
2005Eck Days135
2005Trudelmaus Pokal135
2006Flottenmeisterschaft Kiel235
2006Bruno Splieth Pokal219
2006Segelclub Eckernförde132
2006Kiel Classic Cup, Marina Brodersby818
2006Guldpokalen, Bogense Sejlklub2342
2006Kieler-ugen955
2006Tysk Mesterskab233
2006Schlei-Pokal, Schleswig127
2006Trudelmaus Pokal439
2007Eckenförder Frühjahrsregatta135
2007Guldpokalen, Kerteminde Sejlklub464
2007Kieler ugen1443
2007Rolling Home1543
2007Schlei-Pokal, Schleswig237
2007Trudelmaus Pokal239
2007Kiel Classic Cup, Marian Broderby116
2007Förderegatta215
2008Guldpokal866
2008Kieler ugen452
2008Eckernförder Frühjahrsregatta435
2008Kiel Classic Cup, Marian Brodersby119
2008Flottenmeisterschaft Kiel234
2008Schlei Pokal135
2008Trudelmaus Pokal152
2008Tysk Mesterskab358
2008Fördegratta313
2009Kieler ugen633
2009Berliner Meisterschaft238
2009Eckenförder Frühjahrsregatta435
2009Trudelmaus Pokal156
2009Schlei Pokal423
2009Kiel Classic Cup, Marian Brodersby212
2009Tysk Mesterskab951
2010Kieler-ugen1438
2010Trudelmaus Pokal952
2010Guldpokal, Skælskør Amatør Sejlklub1138
2010Eckernförder Frühjahrsregatta436
2010Travemünder ugen234
2010Fördewoche117
2011Kieler-ugen232
2011Trudelmaus Pokal335
2011Guldpokal, Travemünde361
2011Glücksburger Pokal Regatta128
2011Früjahrsregatta, Eckernförde220
2011Schleipokal, Schleswig224
2012Glücksburger Pokalregatta122
2012Travemünder ugen120
2012Tysk Mesterskab545
2012Schleipokal, Schleswig224
2012Eck-Days, Eckernförde526
2012Trudelmaus Pokal438
2012Kieler-ugen127
2013Tysk Mesterskab247
2013Travermünde-ugen127
2013Guldpokalen, Niendorf255
2014Deutsche Meisterschaft, Eckernförde334
2014Eck Days231
2014Guldpokalen, Kerteminde1752
2014Kieler-ugen522
2014Glücksburger Pokalregatta221
2014Schleipokal117
2014Trudelmaus Pokal & Landesmeisterschaft1829
2015ECK Days, Eckernförde1024
2015Kieler-Woche516
2015Schlei-Pokal723
2015Glücksburger Pokalregatta323
2015Deutsche Meisterschaft, Schlei Segel Club534
2015Guldpokal, Spandauer Yacht-Club1150
2015Trudelmaus, Laboe527
2016Offene Stad Meisterschaft Kiel214
2016Deutsche Meisterschaft, Warnemünde924
2016Kieler-Woche424
2016Trudelmaus Pokal, Laboe727
2016Glücksburger Pokalregatta326
2016Schlei Pokal, Schleswig222
2017Deutsche Meisterschaft, Lindauer SC1146
2017Guldpokalen, Kerteminde1276
2017Kieler-ugen415
2017ECK-Days, Eckernförde220
2017Trudelmaus, Laboe222
2017Glücksburger Pokalregatta522
2017Schlei Pokal, Schleswig218
2018Kieler Woche216
2018Deutsche Meisterschaft, Flensborg534
2018IDDM, Flensborg1057
2018Guldpokal, Simrishamn439
2018Svenske Mesterskab, Simrishamn135
2018Trudelmaus, Laboe625
2018Glücksburger Pokalregatta220
2018ECK Days, Eckernförde223
2018Schleipokal220
2019Deutsche Meisterschaft, Berlin238
2019Guldpokalen, Aarhus353
2019ECK Days, Eckernförde929
2019Glücksburger Pokalregatta513
2019Schleipokal, Schleswig114
2020Fynsk Mesterskab, Kerteminde424
2020Klasse Mesterskab, Ærø Sejlforening829
2020Bruno Splieth Pokal, Kiel111