Smile
Link til DFK

Søg efter båd

Båd (sejlnummer):


Baad

Sejl nr.Bygget afBygge årPlaketteBygge nr.VægtComment
672Folkebådcentralen & Preben Hansen, Sønderborg197744L 25Båden er cremefarvet med hvide karme, lysegråt dæk og ruftag med hvide staferinger. Har ikke vinduer i rufsiderne. Under Røssels ejerskab har båden fået selvlænsende cockpit. Foto fra 2013 i redaktionens digitale arkiv.

Baad navne

ÅrBådnavn
1977Gipsy
1984Picea
1998Sofie

Baad Ejere

ÅrEjerByLand
1977Preben Hansen6400 SønderborgDK
1984Ejner Pedersen6430 NordborgDK
1986Erik Appel5881 SkårupDK
1987Mogens Sommer3700 RønneDK
1998Lars Erik Jensen1414 København KDK
2005Anette Hoff & Per Røssel5700 SvendborgDK

Kapsejladser

ÅrKapsejladsnrudaf
1980Spar Syd Cup, Kolding Sejlklub721
1980Kieler-ugen2268
1980DM, Kolding Sejlklub4269
1980Hovedsejlads, Sønderborg Yacht Club3
1981Als Rundt, Sønderborg Yacht Club313
1981Hovedsejlads, Aabenraa Sejl Club2433
1981Kredsmesterskab, Sønderborg Yacht Club38
1982Sleipokal, Schleswig1456
1982DM, Aabenraa Sejl Club1078
1982Hovedsejlads, Haderslev Sejl Club715
1982Hovedsejlads, Aabenraa Sejl Club734
1983Hovedsejlads, Aabenraa Sejl Club945
1983DM, Kastrup Sejlklub3864
1987Øhavet Rundt, TSK1314
1987Fyn Rundt, Svendborg Amatørsejlkub35
1989Lunke-race, Troense2022
2005Sønderjysk Mesterskab, Aabenraa Sejl Club2439
2006Guldpokalen, Bogense Sejlklub1441
2006Sønderjysk Open, Aabenraa Sejl Club1733
2007DM, Skive Sejlklub2236
2007Guldpokalen, Kerteminde Sejlklub2360
2010DM, Århus Sejlklub & Sejlklubben Bugten2441
2011Storebæltsmesterskab, Kerteminde Sejlklub1821
2012Århus Festuge Cup814
2012DM, Fåborg Sejlklub1045
2012Spring Cup, Kolding Sejlklub718
2012Speed Cup , Faaborg1115
2013Århus Festugecup415
2013Åbent Klubmeterskab, Kolding Sejlklub612
2013DM, Kragenæs1229
2013Spring Cup, Kolding1320
2013Speed Cup, Fåborg413
2013Trudelmaus Pokal, Laboe1634
2014Rolling Home, Berlin1241
2014Guldpokalen, Kerteminde1252
2014DM, Lynæs1326
2014Speed Cup, Faaborg39
2014Tåsinge Rundt14
2014Storebælts Mesterskab, Kerteminde1215
2014Åbent Klubmeterskab, Kolding Sejlklub916
2014Trudelmaus Pokal & Landesmeisterschaft929
2015Rolling Home, Berlin1352
2015Trudelmaus, Laboe627
2015Håndværker Cup, Jægerspris Sejlklub119
2015Speed Cup, Faaborg Sejlklub1317
2015Storebæltsmesterskab, Kerteminde Sejlklub514
2015DM, Kolding Sejlklub & Hejlsminde Bådlaug1026
2015Jysk Mesterskab, Kolding Sejlklub1013
2016Rolling Home, Berlin2942
2016Århus Festuge Cup / JM614
2016DM, KDY1127
2016Trudelmaus Pokal, Laboe927
2016Håndværker Cup, Jægerspris716
2016Storebælt Mesterskabet, Kerteminde626
2017Rolling Home, Berlin642
2017DM, Århus924
2017Storebælt Mesterskabet, Kerteminde1318
2017Guldpokalen, Kerteminde1776
2017Trudelmaus, Laboe822
2017Glücksburger Pokalregatta922
2017Håndværker Cup, Jægerspris Sejlklub1119
2018Fynsk Mesterskab, Kerteminde613
2018Aarhus Festuge Cup614
2018Rolling Home, Berlin1146
2018DM, Flensborg1319
2018IDDM, Flensborg2057
2018Trudelmaus, Laboe925
2018Håndværker Cup, Jægerspris1023
2019Rolling Home, Berlin1645
2019Aarhus Festuge Cup29
2019Fynsk Mesterskab, Kerteminde1021
2019Guldpokalen, Aarhus2553
2019Håndværker Cup, Jægerspris1227
2019DM, Faaborg1133
2019Trudelmauspokal, Laboe819
2020Klasse Mesterskab, Ærø Sejlforening1229