Smile
Link til DFK

Søg efter båd

Båd (sejlnummer):


Baad

Sejl nr.Bygget afBygge årPlaketteBygge nr.VægtComment
666Folkebådcentralen & Th. Lind, Middelfart19776L 511954Båden er hvid med hvide karme orange dæk med hvide stafferinger og hvidt ruftag. Foto fra 2014 i redaktionens digitale arkiv.

Baad navne

ÅrBådnavn
1977Passais

Baad Ejere

ÅrEjerByLand
1977Børge Jørgensen6100 HaderslevDK
2002Niels Ebbesen6100 HaderslevDK
2003Andreas Granlund6100 HaderslevDK

Kapsejladser

ÅrKapsejladsnrudaf
1978Årø Rundt, Åresund Sejlklub1
1980Spar Syd Cup, Kolding Sejlklub421
1980DM, Kolding Sejlklub2769
1982Hovedsejlads, Haderslev Sejl Club1115
1983Spar Syd Cup, Kolding Sejlklub317
1983Guldpokalen, Kerteminde Sejlklub7184
1983Schlei-Pokal, Schleswig4445
1985Hovedkapsejlads, Haderslev Sejl Club1720
1986Hovedsejlads, Aabenraa Sejl Club2838
1987Hovedsejlads, Aabenraa Sejl Club2229
1987Hovedsejlads, Haderslev Sejl Club521
1988Schlei-Pokal, Schleswig3744
1988Hovedkapsejlads, Aabenraa Sejl Club834
1988Kredsmesterskab, Årøsund715
1988Kieler-ugen3032
1988Guldpokalen, Schilksee, Kiel5164
1989DM, Kaløvig Bådelaug7274
1989Guldpokalen, Egå Sejlklub5963
1990Hovedkapsejlads, Aabenraa Sejl Club2335
1990Hovedkapsejlads, Haderslev Sejl Club1214
1990Spar Syd Cup, Kolding Sejlklub1616
1991Spar Syd Cup, Kolding Sejlklub820
1991Guldpokalen, Aabenraa Sejl Club6271
1991Hovedkapsejlads, Aabenraa Sejl Club2431
1992Hovedkapsejlads, Aabenraa Sejl Club2028
1992Guldpokalen, Schilksee4170
1993Hovedkapsejlads, Aabenraa Sejl Club1719
1993Guldpokalen, Kerteminde Sejlklub5170
1993DM, Skælskør Amatør Sejlkljub6376
1994DM, Vallensbæk Sejlklub2148
1994Bikuben Cup, Kolding Sejlklub1322
1994Pinsestævne, Ærøskøbing , Svendborg Sunds Sejlklub3338
1995Hovedsejlads, Haderslev Sejl Club1318
1995DM, Nyborg Sejlforening6468
1996Åben Klubmesterskab, Kolding Sejlklub1415
1996Guldpokalen, Rudkøbing Sejlklub5050
1996Pinsestævne, Ærøskøbing , Svendborg Sunds Sejlklub3740
1997BG Bank Cup, Kolding Sejlklub1620
1997Kredsmesterskab Lillebælt Syd, Aabenraa Sejl Club1023
1997Hovedsejlads, Haderslev Sejl Club1016
1997Hovedkapsejlads, Aabenraa Sejl Club1023
1998Hovedsejlads, Haderslev Sejl Club915
1998BG Bank Cup, Kolding Sejlklub1620
1998DM, Kerteminde Sejklub5357
1999Åbent Sønderjysk Mesterskab, Aabenraa Sejl Club1621
1999Guldpokalen, Haderslev Sejl Club6072
2000DM, Sønderborg Yacht Club4757
2005Sønderjysk Mesterskab, Aabenraa Sejl Club2139
2006DM, Horsens Sejlklub2147
2006Guldpokalen, Bogense Sejlklub3041
2006Sønderjysk Open, Aabenraa Sejl Club2633
2007Sønderjysk Open, Aabenraa Sejl Club1924
2007DM, Skive Sejlklub2036
2007Nordea Cup, Kolding Sejlklub1321
2008Sønderjysk Open, Aabenraa Sejl Club1927
2008DM, Assens Sejlklub3943
2009Sønderjydsk Mesterskab Open, Aabenraa Sejl Club925
2009DM, Lynæs Sejlklub1137
2010Åbent Klubmesterskab, Kolding Sejlklub1520
2010DM, Århus Sejlklub & Sejlklubben Bugten2541
2011Spring Cup, Kolding Sejlklub1115
2011Åbent Klubmesterskab, Kolding Sejlklub712
2012Åben Klubmesterskab, Kolding Sejlklub1820
2012Århus Festuge Cup714
2012DM, Fåborg Sejlklub1245
2012Spring Cup, Kolding Sejlklub418
2012Speed Cup , Faaborg1315
2013DM, Kragenæs1929
2013Åbent Klubmeterskab, Kolding Sejlklub912
2013Århus Festugecup (Erik Køster)615
2013Storebælts Mesterskabet, Kerteminde818
2014Guldpokalen, Kerteminde2252
2014DM, Lynæs1426
2014Storebælts Mesterskab, Kerteminde815
2014Åbent Klubmeterskab, Kolding Sejlklub (Per Jørgensen)116
2014Trudelmaus Pokal & Landesmeisterschaft129
2015Rolling Home, Berlin2052
2015Guldpokal, Spandauer Yacht-Club2550
2015Svensk Mesterskab, Ljungskile Segelsällskap (Per Jørgensen)128
2015Trudelmaus, Laboe327
2015Håndværker Cup, Jægerspris Sejlklub719
2015Speed Cup, Faaborg Sejlklub1717
2015DM, Kolding Sejlklub & Hejlsminde Bådlaug1326
2015Jysk Mesterskab, Kolding Sejlklub213
2017Rolling Home, Berlin (Per Jørgensen)2242
2017DM, Århus1724
2017Guldpokalen, Kerteminde4876
2017Håndværker Cup, Jægerspris Sejlklub1419
2018Håndværker Cup, Jægerspris923
2018Guldpokal, Simrishamn1139
2018Rolling Home, Berlin746
2019Rolling Home, Berlin545
2019Fynsk Mesterskab, Kerteminde1221
2019Guldpokalen, Aarhus1853
2019Håndværker Cup, Jægerspris1127
2019DM, Faaborg933
2020Fynsk Mesterskab, Kerteminde1524
2020Klasse Mesterskab, Ærø Sejlforening1529