Smile
Link til DFK

Søg efter båd

Båd (sejlnummer):


Baad

Sejl nr.Bygget afBygge årPlaketteBygge nr.VægtComment
634Folkebådcentralen & Poul Bertn Jørgensen1976431930Båden var oprindelig gul med hvidt dæk, men efter en gennemgribende renovering hos Brandt-Møller i perioden fra 2007-09 er den blevet malet koksgrå. Foto fra 2009 i redaktionens digitale arkiv. Båden har i Tyskland fået nummer GER 1101

Baad navne

ÅrBådnavn
1976Okker
2007Emma

Baad Ejere

ÅrEjerByLand
1976Poul Bernt JørgensenFrederiksværkDK
2007Henrik Sørensen4000 RoskildeDK
2012Andreas Thier & Patricia Bredehorst24398 WinnemarkD
2013Siegfred BusseD
2018Jens Thurøe5300 KertemindeDK

Kapsejladser

ÅrKapsejladsnrudaf
2009DM, Lynæs Sejlklub (Per Brandt Møller)2737
2009Guldpokal, Marstrand (Per Brandt Møller)2649
2011DM, Sundby Sejlforening (Lars Jensen)1034
2013Kiel-Classic Cup, MiYc, Marian Brodersby712
2013Rolling Home, Berlin1440
2013Travmünde Woche727
2013Storebælts Mesterskabet, Kerteminde618
2013Kieler-ugen729
2013Trudelmaus Pokal, Laboe1434
2013Guldpokalen, Niedorfer1655
2013Glüchsburger Pokalregatta ( Siegfried Busse)920
2014Rolling Home, Berlin1141
2014Fördewoche212
2014Offene Kieler Stadmeisterschaft119
2014Travemüde Woche416
2014Deutsche Meisterschaft, Eckernförde434
2014Eck Days631
2014Guldpokalen, Kerteminde752
2014Kieler-ugen722
2014Schleipokal517
2014Åbent Klubmeterskab, Kolding Sejlklub1116
2014Trudelmaus Pokal & Landesmeisterschaft629
2015Kieler-Woche216
2015ECK Days, Eckernförde424
2015Offene Stad Meisterschaft Kiel214
2015Travemünder Woche113
2015Rolling Home, Berlin552
2015Schlei-Pokal323
2015Glücksburger Pokalregatta2023
2015Deutsche Meisterschaft, Schlei Segel Club1334
2015Guldpokal, Spandauer Yacht-Club850
2015Trudelmaus, Laboe427
2016Kieler-Woche524
2016Rolling Home, Berlin542
2016Deutsche Meisterschaft, Warnemünde324
2016Offene Stad Meisterschaft Kiel114
2016Trudelmaus Pokal, Laboe827
2016Glücksburger Pokalregatta1226
2016ECK-Days, Eckernförde623
2016Schlei Pokal, Schleswig422
2016Guldpokalen, Helsingfors865
2016Storebælt Mesterskabet, Kerteminde1326
2017Storebælt Mesterskabet, Kerteminde118
2017DM, Århus1024
2017Berliner Meisterschaft335
2017Rolling Home, Berlin742
2017Guldpokalen, Kerteminde1076
2017Kieler-ugen515
2017ECK-Days, Eckernförde620
2017Trudelmaus, Laboe122
2017Glücksburger Pokalregatta222
2017Schlei Pokal, Schleswig818
2018Rolling Home, Berlin346
2018DM, Flensborg619
2018IDDM, Flensborg1157
2018Trudelmaus, Laboe (Uwe Pfuhl)2425
2019Rolling Home, Berlin645
2019Fynsk Mesterskab, Kerteminde421
2019Guldpokalen, Aarhus1653
2019Håndværker Cup, Jægerspris527
2019DM, Faaborg633
2019Trudelmauspokal, Laboe519
2019Schleipokal, Schleswig614
2020Fynsk Mesterskab, Kerteminde824
2020Klasse Mesterskab, Ærø Sejlforening329