Smile
Link til DFK

Søg efter båd

Båd (sejlnummer):


Baad

Sejl nr.Bygget afBygge årPlaketteBygge nr.VægtComment
481Th. Lind, Middelfart19671960Båden stod oprindelig blank med blanke karme med to koøjer i hver side og forluge samt hvidt ruftag. I Bent Olsens ejertid har båden fået teakdæk. I efteråret 2013 er den blevet malet hvid på fribordet. På ruftaget stor der"der alte Ahoier" Sat til salg i november 2010 af Bent Olsen Foto fra 2013 i redaktionens digitale arkiv. Båden har i Tyskland fået nummer GER 1089

Baad navne

ÅrBådnavn
1966Idun
1972Kis
1977Henner Friser
1978Min
1982No Smoke
2011Der alte Ahoier
2018La Motte

Baad Ejere

ÅrEjerByLand
1967Troels LykkeboSommerstedDK
1971Lindum6000 KoldingDK
1972Svend T. Møller5500 MiddelfartDK
1977Carsten Sørensen5500 MiddelfartDK
1978Ejnar Olsen5500 MiddelfartDK
1982Bent Olsen6200 AabenraaDK
2011Manfred KruscheBerlinD
2018Matthias BerquetBerlinD

Kapsejladser

ÅrKapsejladsnrudaf
1972Hovedsejlads, Fredeicia Sejlklub2
1972Brandsø Rundt, Middelfart Sejlklub2
1972Trekost-sejlads, Fredericia Sejlklub1
1972Ålehandicap-sejlads1
1972Efterårssejlads, Kolding Sejlklub1
1973Hovedsejlads, Haderslev Sejl Club1624
1973DM, Thisted445
1974Ålehandicap-sejlads1
1975Baagø Rundt, Assens Sejlklub2
1976Æbelø Rundt, Bogense Sejlkub1
1976Hovedsejlads, Bogense Sejlkub1
1976DM, Aabenraa Sejl Club3358
1979Guldpokalen, Snaptun4661
1979Klubmesterskab, Fredericia & Strib Sejlkub26
1979Trekost-sejlads, Fredericia Sejlklub45
1979Hovedsejlads, Fredericia & Strib Sejlklub35
1980DM, Kolding Sejlklub2069
1980Spar Syd Cup, Kolding Sejlklub1121
1980Klubmesterskab, Fredericia Sejlklub & Strib Bådeklub26
1981Spar Syd Cup, Kolding Sejlklub919
1982DM, Aabenraa Sejl Club4478
1983Pinsestævne, Ærøskøbing914
1983Hovedsejlads, Aabenraa Sejl Club2545
1983Spar Syd Cup, Kolding Sejlklub717
1984Pinsestævne, Ærøskøbing, Svendborg Sund Sejlklub724
1984DM, Sønderborg , Søndrborg Yacht Club4495
1984Klubmesterskab, Aabenraa Sejl Club622
1984Spar Syd Cup, Kolding Sejlklub1419
1985Pinsestævne, Ærøskøbing1025
1985Hovedkapsejlads, Aabenraa Sejl Club2037
1986Matte Cup, Aabenraa Sejl Club512
1986Hovedsejlads, Aabenraa Sejl Club2638
1987Matte Cup, Aabenraa Sejl Club213
1987Klubmesterskab, Aabenraa Sejl Club1528
1987Hovedsejlads, Aabenraa Sejl Club1229
1987Pinsestævne, Ærøskøbing1231
1988Kredsmesterskab, Aarøsund615
1988Faxe Cup. Pinsestævne, Ærøskøbing1836
1988Hovedkapsejlads, Aabenraa Sejl Club1434
1988Schlei-Pokal, Schleswig2144
1989Als Rundt, Sønderborg Yacht Club1
1989DM, Kaløvig574
1989Hovedkapsejlads, Aabenraa Sejl Club1738
1990Hovedkapsejlads, Aabenraa Sejl Club1235
1990Hovedkapsejlads, Haderslev Sejl Club514
1991Hovedkapsejlads, Aabenraa Sejl Club2231
1991Guldpokalen, Aabenraa Sejl Club4371
1992Hovedkapsejlads, Aabenraa Sejl Club1328
1992Klubmesterskab, Aabenraa Sejl Club616
1993Hovedkapsejlads, Aabenraa Sejl Club1319
1997Hovedkapsejlads, Aabenraa Sejl Club123
1997Kredsmesterskab Lillebælt Syd, Aabenraa Sejl Club123
1998Hovedsejlads, Aabenraa Sejl Club512
1999Glen Fidich Cup, Aabenraa Sejl Club310
1999Therry`s Cup, Aabenraa Sejl Club1127
1999Blå Bånd, Aabenraa Sejl Club723
1999Åbent Sønderjysk Mesterskab, Aabenraa Sejl Club921
2003Sønderjydsk Mesterskab, Aabenraa Sejl Club924
2005Sønderjysk Mesterskab, Aabenraa Sejl Club3039
2006Sønderjysk Open, Aabenraa Sejl Club2733
2008Guldpokalen, Flensburger Segel-Club5666
2008Sønderjysk Open, Aabenraa Sejl Club2527
2009Sønderjydsk Mesterskab Open, Aabenraa Sejl Club2125
2012Berolina Cup, Berlin1828
2012Hoffmann Preis, Berlin1620
2012Gothenschild, Berlin2830
2013Rolling Home, Berlin3440
2013Berolina Cup1921
2013Georg Hoffmann Preis1318
2013Gothenschild2027
2013Berliner Meisterschaft3434
2013Dr. Sparr-Preis3435
2014Rolling Home, Berlin3841
2014Berliner Meisterschaft2325
2014Berolina-Cup1214
2014Georg-Hoffmann-Preis1823
2015Berliner Meisterschaft2426
2015Hoffmann Preis, Berlin1216
2015Günther-Sparr Gedächtnispreis2022
2015Rolling Home, Berlin4852
2016Rolling Home, Berlin3342
2016Hoffmann Preis, Berlin1318
2016Günter Sparr Gedänchtnispreis1721
2017Rolling Home, Berlin3542
2018Fafnirpreis, Berlin2020
2018Schlusslicht, Berlin1214
2019Georg Hoffmann Erinnerungspreis1417