Smile
Link til DFK

Søg efter båd

Båd (sejlnummer):


Baad

Sejl nr.Bygget afBygge årPlaketteBygge nr.VægtComment
477Th. Lind, Middelfart19661960Båden var oprindelig gørn med blanke karme og hvidt ruftag. I Tyskland fik båden nr. GER 737 Foto fra 2016 i redaktionens digitale arkiv. Annonceret til salg i juli 2016 på tysk folkebådsklubs hjemmeside for 11.250 Euro af Meyer.

Baad navne

ÅrBådnavn
1966Evergreen
1972Krokodillen
1978Lene

Baad Ejere

ÅrEjerByLand
1966Mogens MathiasenHelsingørDK
1971Bjørn Clausen5700 SvendborgDK
1978Lars Bræstrup5700 SvendborgDK
1993Giselher AhlersLaboeD
2011Daniel MeyerKielD

Kapsejladser

ÅrKapsejladsnrudaf
1967Sjælland Rundt, Helsingør Amatør Sejlklub148
1967DM, Vejle2
1968Hovedkapsejlads, Vedbæk Sejlklub117
1968Kieler-ugen ( H. Schachtschabel)3370
1968Hveen Rundt, Helsingør Amatør Sejlklub115
1968Hovedsejlads, Vedbæk Sejlklub (H. Schachtschnabel)117
1968DM, Rungsted Kyst Sejlklub (Erl. Sørensen)436
1969Guldpokalen, Travemünde (Erl. Sørensen)1738
1969DM, Kerteminde Sejlklub3
1970Sjælland Rundt, Helsingør Amatør Sejlklub1042
1970DM, Korshavn, Odense Sejlkub1054
1971Guldpokalen, Travemünde4545
1971Kieler-ugen3154
1971Guldpokalen, Travemünde45
1972Hovedsejlads, Svendborg Sund Sejlklub1
1973Fyn Run1dt, Svendborg1
1974Fyn Rundt, Svendborg Sund Sejlklub3
1974Guldpokalen, Kerteminde6
1974Hovedsejlads, Troense Sejlklub1
1974Fyn Rundt, Svendborg1
1975Fyn Rundt, Sendborg Sund Sejlkub1
1975Øhavet Rundt, Thurø Sejlkub1
1976Fyn Rundt, Svendborg1
1976Møn Rundt, Sejlklubben Sundet1
1976DM, Aabenraa Sejl Club1358
1977Øhavet Rundt, Thurø Sejlklub2
1978Handicapsejlads, Svendborg Amatørsejlklub (Overalt placering)378
1978Handicapsejlads, Svendborg Amatørsejlklub13
1978Fyn Rundt, Svendborg Sund Sejlklub27
1979Kredmeaterskab, TBL15
1980Tåsinge Rundt14
1980Guldpokalen, Kerteminde5980
1980Lunkeræs, Tåsinge515
1981DM, Kalundborg Sejlklub4168
1981Handicapsejlads, Svendborg Amatør Sejlklub35
1981Klubmesterskab, Svendborg Amatør Sejlklub1
1982Pinsestæven, Kerteminde718
1982Kølbådsstævne, Svendborg Amatørsejlklub412
1982DM, Aabenraa Sejl Club3478
1982Tåsinge Rundt, Svendborg Sund Sejlklub38
1983Efterårssejlads, Svendborg58
1983Kredsmesterskab, _Svendborg Amatør Sejlklub314
1983Folkebådsstævne, Ærøskøbing, Svendborg Sund Sejlklub214
1983Hovedsejlads, Aabenraa Sejl Club1645
1983Lunke-Race, Troense Bådlaug212
1984Kølbådssejlads, Svendborg Amatør Sejlklub310
1984DM, Sønderborg , Søndrborg Yacht Club3495
1984Lunke-race, Troense Både Laug38
1984Handicapsejlads, Svendborg Amatør Sejlklub23
1984Taasinge Rundt, Svendborg Sund Sejlklub37
1984Pinsestævne, Ærøskøbing, Svendborg Sund Sejlklub524
1985Kredsmesterskab, Lunke-Race, TBL213
1985Pinsestævne, Ærøskøbing425
1985Tåsinge Rundt, Svendborg Sund Sejlklub27
1985Hovedkapsejlads, Haderslev Sejl Club320
1985Efterårssejlads, Svendborg312
1986Efterårssejlads, trekantbane, Svendborg513
1986Tåsinge Rundt18
1986Hovedsejlads, Aabenraa Sejl Club1338
1986Pinsestævne, Ærøskøbing1024
1986Lunke-Race, TBL316
1987Vresen Rundt, Nyborg Sejlforening313
1987Lunke-Race, TBL215
1987Tåsinge Rundt, Svendborg Sund Sejlklub (Arly Kaae)47
1987Korvet Cup310
1987Ladys Cup, Svendborg Amatør Sejlklub (Ida Kaae)48
1987Pinsestævne, Ærøskøbing131
1988Ladys Cup, Svendborg Amatør Sejlkub (Ida Kaae)25
1988Spar Cup, Svendborg Sund Sejlkub17
1988Tåsinge Rundt, Svendborg Sund Sejlklub18
1988Lunke-Race, TBL213
1988Faxe Cup. Pinsestævne, Ærøskøbing836
1988DM, Kerteminde Sejlklub4485
1988Hovedkapsejlads, Aabenraa Sejl Club1134
1988Korvet Cup,210
1989DM, Kaløvig Bådelaug3474
1989Lunke-Race, TBL622
1989Durary Cup, Pinsestævne, Ærøskøbing1232
1990Storebæltsmesterskab, Skælskør Sejlklub220
1990Tåsinge Rundt216
1990Spar Cup39
1990Skarø-træf26
1991Nykredit Cup, Svendborg15
1991Skarø-træf17
1991Lunke-Race, Troense615
1991Pinsestævne, Ærøskøbing852
1991DM, Rudkøbing Sejlklub1787
1997Møn Rundt, Sejlklubben Sundet1
2011Flottenmeisterschaft Kiel (Daniel Meyer)1720