Smile
Link til DFK

Søg efter båd

Båd (sejlnummer):


Baad

Sejl nr.Bygget afBygge årPlaketteBygge nr.VægtComment
282Børresens Bådebyggeri, Vejle1960243Båden forliste i 1989 i en kraftig tordenbyge i farvandet mellem Samsø og Fyns Hoved. Alle ombord blev bjærget i land.

Baad navne

ÅrBådnavn
1960Fuga

Baad Ejere

ÅrEjerByLand
1960Charles HansenLangeskovDK
1964Ejnar Christensen7000 FredericiaDK
1974Bent ChristensenAssensDK
1979Knud Pedersen5000 OdenseDK
1980Sonny Hansen m.fl.5000 OdenseDK
1989Forlist

Kapsejladser

ÅrKapsejladsnrudaf
1960Nyborg Sejlforenings jfordsejlads1
1960Skælskør Amatør Sejlklubs sejlads i Agersund2
1961Nyborg Sejlforenings fjordsejlads1
1961Distancesejladsen, Korshavn-Horsens2
1961DM, Landsstævne, Horsens4
1961Nyborg Sejlforenings Hovedsejlads1
1961Vresen Rundt, Nyborg Sejlforening1
1962Svendborg Sund Sejlklubs Hovedsejlads1
1963Romsø Rundt, Kerteminde Sejlklub1
1963Svendborg Sund Sejlklubs Hovedsejlads3
1963Nyborg Sejlforenings Hovedsejlads2
1964Nyborg Sejlklubs Hovedsejlads2
1964Brandsø Rundt, Middelfart Sejlklub1
1964Neptun & Horsens Sejlklubs pointsejlads2
1964Fredericia Sejlklubs efterårssejlads 12. og 13. september1
1965Landsstævne, Skælskør, Skælskør Amatør Sejlklubs jubil.sejl.3
1965Neptun & Horsens Sejlklubs Hovedsejlads1
1965Haderslev Sejl Clubs Hovedsejlads316
1965Fredericia & Kolding Sejlklubs Damesejlads (Janne Christensen)1
1965Horsens Sejlklubs pointsejladser124
1965DM, Landsstævne, Skælskør3
1965Landsstævne, Skælskør, D.S.U. pokalsejlads1
1965Assens Sejlklubs kølbådssejlads2
1965Kieler-ugen248
1965Pinsestævne, Bogø, Assens1
1965Kredskapsejlads, Stennerup Hage3
1965Korshavns-stævne, lørdag2
1966Kieler-ugen1946
1966Fredericia Sejlklubs efterårssejlads1
1966Øresunds-ugen563
1966Guldpokalen5
1966DM, Landsstævnet, Svendborg248
1966Fredericia & Kolding Sejlklubs kølbådssejladser1
1966Korshavns-stævne1
1967Kieler-ugen1052
1967Brandsø Rundt, Middelfart Sejlklub2
1967DM, Vejle6
1967Fredericia & Kolding Sejlklubs Hovedsejlads1
1967J.S,U.`s træningssejladser, Juelsminde122
1967Kølbådsstævne, Bågø Lillebælt Sydkredsen117
1968Guldpokalen, Fredericia11
1968J.S.U.`s træningssejladser, Juelsminde4
1968Kølbådsstævne, Bågø Lillebælt Sydkredsen3
1968Kielser-ugen670
1969J.S.U.`s sejladser, Horsens1
1969Brandsø Rundt, Middelfart Sejlklub114
1969DM, Kerteminde7
1969Korshavns-stævne1
1969Kielser-ugen3
1969Kølbådsstævne, Løverodde, Middelfart Sejlklub115
1970Guldpokalen, Taarbæk4
1970DM, Korshavn354
1970Brandsø Rundt, Middelfart Sejlklub1
1970Korshavnsstævne, Odense Sejlklub214
1970Kieler-ugen557
1971Kielser-ugen1154
1971DM, Lunkebugten1165
1972Kieler-ugen1140
1972Guldpokalen, Snaptun11
1972DM, Københavns Amatør Sejlklub1323
1973DM, Thisted Sejlklub1045
1973Pinsestævne, Kerteminde Sejlklub2
1973Hovedsejlads, Haderslev Sejl Club724
1974Bogø Rundt, Assens1
1975Pinsestævne, Bogø Rundt, Assens Sejlklub2
1985Fyn Rundt, Odense Sejlklub4148